Certyfikaty, szkolenia, świadectwa, badania BHP, badania lekarskie – dlaczego dokumenty potwierdzające wiedzę i umiejętności wykonawcy są tak istotne przy wyborze firmy wykonawczej oraz jakie korzyści ma z tego Inwestor.

Każdy Inwestor rozpoczynając swoją inwestycję jaką jest budowa domu jednorodzinnego, wielorodzinnego lub obiektu przemysłowego ( sklepy, szkoły, biura i inne ) stoi przed dylematem czy jest w stanie poradzić sobie sam z trudami związanymi ze swoją inwestycją.
Już minęły czasy kiedy to Inwestor miał na tyle czasu aby codziennie, przez cały dzień pilnować pracowników firmy, którą zatrudnił lub co gorsza sam tzw „systemem gospodarczym” próbuje postawić bezpieczny, jakościowo dobry i równy domek.

Dlaczego te czasy minęły?

 • ponieważ przede wszystkim Inwestorzy nie mają czasu aby codziennie czytać karty techniczne produktów , aprobaty techniczne. Nie maja czasu aby najpierw szkolić siebie w tematyce systemu, sposobu itp. wykorzystania zakupionego materiału aby potem przekazać zdobytą wiedzę tzw . „fachowcom” oraz ich potem pilnować czy robią wg przekazanych wskazówek,
 • rynek produktów budowlanych, systemów prawidłowego wykonania fundamentu, izolacji poziomej, pionowej, montażu okien, więźby dachowej, murowania kominów i inne zmienia się z roku na rok. Należy być na bieżąco w w/w tematach tak aby nie ominąć istotnego elementu który może skutkować w przyszłości jakimiś nieokreślonymi nie prawidłowościami, wadami itp.,
 • na dzień dzisiejszy mamy kilka systemów „stawiania domów”. Systemy te różnią się między sobą istotnymi elementami. Każdy system ma swoje wady oraz zalety w stosunku do alternatywnego systemu tak więc należy tu mieć na tyle bogatą wiedzę aby w konkretnej sytuacji, rejonie i przy określonym budżecie wykorzystać te systemy które będą relatywnie najlepsze dla konkretnej inwestycji. Budowa domu w lesie, blisko rzeki to całkowicie inna budowa niż w rejonach płaskich, doświetlonych itd. Każda budowa się różni i dlatego należy dobrać odpowiedni system, odpowiednie materiały budowlane tak aby być w pełni zadowolonym z efektów,
 • minęły już czasy kiedy to inwestor na własną rękę zatrudniał fachowca i jakiś pomocników którzy to budowali dom tzw „systemem gospodarczym” bez uprawnień, badań lekarskich, wysokościowych, BHP i wiele innych. Praktycznie nie znajdzie się już takiego ryzykanta który będzie odpowiadał za tych ludzi – za ich zdrowie, bezpieczeństwo lub w najlepszym przypadku zapłaci kary w przypadku kontroli itd.

Inwestorze tak naprawdę jest bardzo wiele czynników które zmuszają nas do skorzystania z doświadczonej, bezpiecznej, firmy budowlanej, która ZAGWARANTUJE nam bezpieczeństwo na naszej budowie, ZAGWARANTUJE, że posiada odpowiednią wiedzę która przyczyni się do tego, że nasza inwestycja będzie prowadzona FACHOWO, EKONOMICZNIE oraz ZAGWARANTUJE, że owoc jego pracy ( np. dom jednorodzinny ) na przestrzeni lat będzie BEZPIECZNY i bez ukrytych wad. Tylko jak wybrać odpowiednią firmę budowlaną skoro na rynku jest tak wiele firm budowlanych i każda z nich uważa, że jest lepsza od innej itd. Każda firma budowlana na początku negocjacji może „sprzedać” nam wszystko – że posiada wiedzę, że ma odpowiednie szkolenia, że ubezpiecza swoich pracowników itd. Jednak należy pamiętać, że WIĘKSZOŚĆ firm budowlanych to firmy, których wiedza w temacie rozwiązań systemowych, materiałów budowlanych i inne zatrzymała się na poziomie: „od 20 lat buduje domy i zawsze wszystko dobrze się kończy a inwestor, klient jest zadowolony..."

Firma budowlana z polecenia

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest skorzystanie z firmy budowlanej z tzw „polecenia”. Jeśli już ktoś miał do&nsbp;czynienia z danym fachowcem i jest zadowolony z EFEKTÓW, JAKOŚCI, STARANNOŚCI, WIEDZY FACHOWCA I JEGO POMOCY , to jest to w pewien sposób gwarancja, że nasza inwestycja będzie tak samo prowadzona przez poleconą firmę. Jednak ten system wyboru firmy sprawdza się na przestrzeni lat tj jak ktoś już mieszka w nowym domu i nic się niepokojącego nie dzieje.

Wybór firmy wykonawczej - jak rzetelnie do tego podejść

Najlepszym i najbardziej rzetelnym sposobem wyboru odpowiedniej firmy budowlanej jest potwierdzenie jego WIEDZY i UMIEJĘTNOŚCI poprzez sprawdzenie czy posiada odpowiednie KWALIFIKACJE i czy te kwalifikacje mają odzwierciedlenie w rzeczywistości poprzez posiadanie jakiegoś tytułu itp.

 • na dzień dzisiejszych dla dobrych fachowców organizowane są szkolenia w tematyce np. montaż okien dachowych i ich odpowiednie uszczelnienie, prawidłowy montaż nadproża, prawidłowe wykonanie wieńca itd. Firma budowlana, pracownicy, szefowie uczestnicząc w takich szkoleniach otrzymują najnowszą wiedzę z zakresu odpowiedniego doboru materiału budowlanego, odpowiedniego wykorzystania materiału budowlanego ( jego montażu, prawidłowej kolejności montażu itp.). Taka wiedza jest najcenniejsza i powoduje, że fachowiec jest pewny swoich rozwiązań, pewny swojej wiedzy i jest pewny że Inwestor będzie zadowolony z efektu końcowego. Uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach organizowanych przez odpowiednie ośrodki szkolenia, inżynierów, to po sprawdzeniu wiedzy i sprawdzeniu wykorzystania tej wiedzy najczęściej poprzez wykonanie (prawidłowe) odpowiednich czynności (montaż okna dachowego, wybranie odpowiedniego ocieplenia, systemu) otrzymuje się stosowne ŚWIADECTWO które jest GWARANTEM zdobytej wiedzy,
 • rynek produktów budowlanych, systemów prawidłowego wykonania fundamentu, izolacji poziomej, pionowej, montażu okien, więźby dachowej, murowania kominów i inne zmienia się z roku na rok. Należy być na bieżąco w w/w tematach tak aby nie ominąć istotnego elementu który może skutkować w przyszłości jakimiś nieokreślonymi nie prawidłowościami, wadami itp., na rynku są koncerny budowlane które produkują materiały budowlane z „wysokiej półki” - jakościowo najlepsze, równe, ZDROWE, ciepłe, staranne, z najlepszych materiałów budowlanych itd. Koncerny takie jak XELLA, MONIER, BRAAS, WIENERBERGER inne znane marki dbają oto aby ich banderowe produkty były odpowiednio wykorzystywane na potencjalnej budowie. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że samo wyprodukowanie „super produktu” nie jest wystarczające. Należy „ten” produkt odpowiednio np. wymurować. Odpowiednie wmurowanie wiąże się z całym systemem zaleceń, warunków jakie należy spełnić aby dany produkt w efekcie końcowym miał taką użyteczność jak w tzw. broszurce reklamowej. Dlatego firmy te wybierają spośród wielu firm budowlanych tzw CERTYFIKOWANYCH WYKONAWCÓW za których odpowiadają. Na każdej stronie internetowej dobrego producenta znajdziemy polecanych fachowców. Inwestor ma prawo wyboru firmy – firma polecana lub własny swoja, zaufana firma. Producenci w ten sposób gwarantują, że ich produkt jest sprawdzony, najlepszy itd. ale należy zwrócić uwagę na szczegóły, sposoby wykonania, umiejętności tak aby czegoś nie pominąć i nie zrobić tak, że wydajemy na jakiś bardzo dobry materiał większą sumę pieniędzy a i tak efekty są takie jakbyśmy wybudowali ścianę z przeciętnej cegły. Polecany i CERTYFIKOWANY wykonawca to taki który przede wszystkim posiada CERTYFIKAT!! - wydany przez odpowiednia firmę. Producent wydając taki certyfikat sprawdził wcześniej kilka budów danego wykonawcy, był nam 5-6 budowach wykonawcy podczas trwania prac budowlanych- tym samym sprawdził jego UMIEJĘTNOSCI. Sprawdził tez jego W|IEDZĘ poprzez sprawdzenie systemu w jakim został np. wykonany dach, mur, nadproże, fundament (odpowiednie warstwy, odpowiednia kolejność, odpowiednia izolacja, odpowiedni dobór materiału itd.). Następnie wykonawca sprawdzany jest pod względem cen jakie daje inwestorom. Cennik musi być odpowiednio skomponowany – DOBRA CENA – ZA ODPOWIEDNIĄ JAKOSC- UMIEJĘTNOŚCI – WIEDZĘ.

Bardzo ważną zaletą współpracy z firma budowlaną posiadającą odpowiednie świadectwa uczestniczenia w szkoleniach, certyfikaty, atesty jest to, że posiadacz odpowiedniego atestu jest GWARANTEM wykonania zleconej pracy (elewacja, mury, deskowanie i inne) wg wskazówek producenta i tym samym producent wystawia DODATKOWĄ GWARANCJĘ!!!!

Należy zwrócić bardzo wielką uwagę na wymagane przez przepisy prawa odpowiednie szkolenia BHP, badania lekarskie, ZUS, badania wysokościowe!!! Inwestorze to Ty odpowiadasz za to co dzieje się na Twojej działce budowlanej, na Twojej inwestycji i tak samo odpowiadasz za zdrowie osób przebywających na w/w – dlatego przed wyborem firmy budowlanej sprawdź czy posiada odpowiednie szkolenia i badania – dla ich własnego bezpieczeństwa. Sprawdzając firmę zyskasz spokój i nie będziesz się denerwować w przypadku jakiegoś wypadku.

Korzyści dla inwestora

Tak więc wybierając odpowiedzialną firmę budowlaną, która posiada świeżą wiedzę z zakresu materiałów budowlanych, sposobów odpowiedniego wykorzystania materiałów budowlanych, odpowiedniego doboru materiału w stosunku do danej sytuacji (okolica, warunki atmosferyczne, geologiczne itp.) - firmę która posiada odpowiednie rekomendacje, certyfikaty, atesty – ZYSKUJEMY:

 • oszczędność czasu – nie musimy szukać rozwiązań, sprawdzać fachowca,
 • oszczędność pieniędzy – odpowiedni dobór systemu oraz materiałów pozwoli oraz co najważniejsze odpowiedni montaż w/w pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze – każda złotówka będzie dobrze zainwestowana – gwarantuje to odpowiednia firma budowlana,
 • dodatkową gwarancję – firmy certyfikowane mogą wystawiać certyfikat który jest gwarantem jakości systemu a tym samym przedłuża się gwarancja,
 • oszczędność nerwów, zdrowia – w przypadku problemów na budowie jesteśmy zabezpieczeni ze wszystkich stron, że sprawdziliśmy wykonawcę pod wzg. BHP, ubezpieczeń, badań itp.
 • spokój jaki nam daje poczucie, że firma budowlana się zna na „robocie” i wie jak, co i kiedy...
 • wiele innych wymienionych w powyższym artykule.Opracował: mgr Damian Sanetra
C&S s.c. Caputa Piotr, Sanetra Damian