Prawidłowe ocieplenie poddasza w metodzie Knauf

O ociepleniu poddasza na stelażu krzyżowym oraz ekologicznej wełnie mineralnej Knauf Ecos 0,039 – System Knauf.

Na rynku od niespełna kilku lat tj. 3-4 lata pojawiło się najlepsze rozwiązanie, ekologiczne - zalecane dla alergików - ocieplenie w metodzie Knauf (firma specjalizująca się w produkcji wełny, stelaży, płyt gipsowych). Ta wełna mineralna jako jedyna jest dopuszczona w USA do ociepleń wszystkich obiektów użyteczności Publicznej - Isover takiego certyfikatu na rynku Amerykańskim nie ma!


Roboty związane z zastosowaniem kompletnego systemu Knauf

Naszym przykładem będzie ocieplenie poddasza lub stropu w przeciętnym budynku, mieszkaniu w naszej, podbeskidzkiej , szerokości geograficznej.


Pierwsza będzie rozprowadzana wełna mineralna w rolce - gwarancja 100%, że wypełni przestrzeń po między krokwiami - krokwie nie są idealne i się skręcają więc wełna mineralna w płytach na warstwę pomiędzy krokwiami zdecydowanie odpada! Gdyby więźba była wysuszona i istniała min. 4 lata to wtedy płyta mogła by mieć zastosowanie. Inwestor musi brać pod uwagę, że przez następne 5 lat świeża więźba będzie pracować i będzie nią skręcać na wszystkie strony a wełna w rolce jest elastyczna i będzie pracować razem z więźbą.


Następnie stosuje się profil wypełniony pianką - wzdłuż krokwi, na ten profil będzie (na specjalnych ES -ach, wieszakach , kotwach i inne) przystawiany następny profil krzyżowo - tak aby profile pracowały wraz z więźbą - nie będzie usztywnienia tylko amortyzacja. Jest to najlepsze dotąd rozwiązanie, sprawdzane od lat przez naszą firmę.


Pomiędzy profile wkłada się wełnę mineralną w płytach Knauf. Następnie zakładamy folię na taśmie. Potem, po sprawdzeniu całej konstrukcji, przykręca się płyty gipsowe i po przykręceniu płyt obrabia się je w miejscu łączenia (sufitu ze ścianką kolankową, w miejscu łączenia sufitu pod skosem z sufitem poziomym, w miejscu łączenia płyty z płyta ) - stosujemy specjalną masę Uniflot z Knauf - a zawierającą specjalne włókna szklane (bardzo drogie, ale opłaca się zastosować - nie ma nic lepszego!) - zapobiega to pękaniu płyt w miejscu łączeń - dodatkowo można zastosować taśmy z włókna szklanego na łączenia.


Tak przygotowany system spełnia swoje zadanie przez długie lata. Należy jednak pamiętać, że nie można pominąć żadnego etapu i wszystko musi być skomponowane w prawidłowej kolejności oraz precyzją.Opracowano:
mgr inż. Sanetra Damian
C&S s.c. Caputa Piotr, Sanetra Damian